همه آهنگ ها

چرا زندان جوخه انتحاری بل ریو نامیده میشود

بل ریو (Belle Reve) یک زندان تمام امنیتی است که برای نگه داشتن سوپرویلن‌های دنیای دی‌سی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمدتاً این زندان به عنوان مرکز استخدام آماندا والر (Amanda Waller) برای جوخه خودکشی (Suicide Squad) معرفی می‌شود.

زندان بل ریو به طور کلی جایگزین تیمارستان آرکهام (Arkham Asylum) در کمیک‌های دی‌سی به عنوان مرکز اصلی نگه‌داری ابرمجرمان شده است. هر از چند گاهی ویلن‌های بسیار خطرناکی مثل جوکر، لکس لوتر، انتچنترس (Enchantress) و اوژن مستر (Ocean Master) نیز از این زندان سر درآورده‌اند.

مطلب پیشنهادی:بتمن چگونه اعضای جاستیس لیگ را شکست خواهد داد؟خفاش شنل‌پوش گاتهام در برابر برترین قهرمانان زمین
بتمن چگونه اعضای جاستیس لیگ را شکست خواهد داد؟

با نظارت آماندا والر، بل ریو محل استقرار تسک فورس ایکس (Task Force X) که عموماً به عنوان جوخه انتخاری شناخته می‌شود نیز است. اکثر طرفداران دنیای دی‌سی می‌دانند که از زندانی‌های بل ریو برای عملیات‌های سیاهی استفاده می‌شود که انجام شدنشان تقریباً غیرممکن به نظر می‌آید. این عملیات‌ها آمار مرگ و میر بالایی دارند و عموماً از نظر اخلاقی جای شک ایجاد می‌کنند.

بل ریو اولین بار در سال 1987 و در شماره 1 کمیک Suicide Squad توسط جان اوستراندر (John Ostrander) و لوک مک‌دانل (Luke McDonnell) معرفی شد. این زندان در ایالات لوئیزیانا ایالات متحده آمریکا قرار دارد و زمانی یک مزرعه متعلق به ایاسایا دوبوآ (Isaiah DuBois) بود که پس از مرگش و مشکلات مالی وارثان او، فروخته شد. اگر چنین چیزی آشناست به این خاطر است که شباهت زیادی به یکی از نقاط داستانی مهم فیلم A Streetcar Named Desire دارد.

در تئاتر مشهور سال 1947 تنسی ویلیامز و فیلم برنده اسکار سال 1951 با ایفای نقش مارلون براندو، بل ریو یک مزرعه است که به خانواده دوبوآ تعلق دارد تا وقتی که بلانشی پس از مرگ پدرش آن را از دست می‌دهد. اسم بل ریو به معنی «رویای زیبا» بوده که در A Streetcar Named Desire نشانگر رویای ناقص خانواده دوبوآ در جنوب آمریکای پیش از جنگ داخلی است.

مطلب پیشنهادی:کدام یک از اعضای جوخه انتحار در بازی مرکب برنده می‌شود؟رقابتی مرگ‌بار برای اعضای گروه مرگ
کدام یک از اعضای جوخه انتحار در بازی مرکب برنده می‌شود؟

بل ریو یک خاطره‌ست که فقط ظاهری زیبا دارد اما روی زجر و درد نامشخص پایه‌گذاری شده است. بل ریو که زمانی یک مکان مجلل محسوب می‌شد حالا رو به زوال و نابودی می‌رود؛ یک رویای زیبا که به شکل یک نقاب روی حقیقت زشت قرار گرفته، حقیقتی که اکثراً به آن توجه نمی‌شود چرا که فانتزی ایجاد شده راحت‌تر و کم زجرتر برای باور است. این شباهت به چنین رویایی ناقص در مرکز ران اولیه Suicide Squad جان اوستراندر قرار گرفته.

سری اولیه Suicide Squad هیچوقت از نظر سیاسی کم نمی‌گذاشت و استفاده از اسم بل ریو نیز صرفاً یکی از اشاره‌های زیرکانه به جامعه آمریکایی بود که در این ران به تصویر کشیده شد. بل ریو به عنوان یک موسسه در ظاهر قانونی، جنبه‌های خیلی تاریک‌تری را در زیر پوسته خود مخفی کرده است و از کسانی که انتخابی در پیش ندارد سوء استفاده‌های مرگبار می‌کند.

یکی از نقاط عطف سری Suicide Squad این است که حقایقی کثیف را از ابرقهرمانان، دنیا و دولت به تصویر بکشد. تسک فورس ایکس در ابتدا توسط سازمان آرگوس (ARGUS) استفاده می‌شد تا دنیا را به آن چیزی که دولت ایالات متحده باور دارد باید باشد تبدیل کند. اکثر عملیات‌های سیاه این گروه حول محور ترور یا خرابکاری در دولت‌های دیگر کشورها می‌چرخید.

مطلب پیشنهادی:چرا سه جوکر داستان بدی بود؟غیرمنطقی، مشکل‌دار و بدون نتیجه
چرا سه جوکر داستان بدی بود؟

مثل بل ریوِ A Streetcar Named Desire، بل ریوِ دی‌سی نیز یک فانتزی است که روی زجر، درد و مرگ بنا شده. در حالی که آرگوس و آماندا والر درگیر «رویای زیبای» نجات دنیا هستند، از این حقیقت نیز غافل نیستند که بسیاری از مأموریت‌های آن‌ها در واقع بیش‌تر مایه آسیب و هرج و مرج است. اما در هر صورت حاضرند تا این زجر و بی‌اخلاقی ذاتی پروژه خود را نادیده بگیرند.

بل ریو یک پوشش است تا هدف و مأموریت اصلی سویساید اسکواد را مخفی کند اما در همین حال نیز یک منطقه شامل درد و زجر بسیار است که به نام قدرت گرفتن آمریکا بهره‌برداری می‌شود. به همین دلیل نیز از این اشاره زیرکانه به ایدئولوژی A Streetcar Named Desire استفاده شده است.


به مطالعه ادامه دهید:

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که بتمن شکستشان داده استانسانی در برابر خدایان
10 موجود قدرتمند که بتمن شکستشان داده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا