همه آهنگ ها

DNS چیست و چطور آن را تغییر دهیم

DNS چیست؟

دی‌ان‌اس یا DNS که کوتاه شده‌ی عبارت Domain Name System است، در واقع فهرست توزیع شده‌ای است که نام دامنه قابل خواندن توسط انسان (مانند www.cfars.ir) را به اعداد خوانا برای کامپیوترها یعنی آی‌پی (IP) آدرس (مانند 86.104.32.237) ترجمه می‌کند. اگر هر یک از دو آدرس بالا را در صفحه مرورگر خود وارد کنید، وبسایت ویجباتو برای شما نمایش داده خواهد شد.

DNS چیست روش تغییر DNS

سیستم نام دامنه (DNS) زیرساخت وب را که هر روزه مورد استفاده قرار می‌دهیم تشکیل داده است. این سیستم کاملاً در پس‌زمینه عمل می‌کند و نام وب‌سایت‌های قابل شناسایی برای انسان را به آدرس‌های IP عددی که مناسب تشخیص رایانه است تبدیل می‌کند. DNS این کار را از طریق جستجوی اطلاعات بر روی سیستمی انجام می‌دهد که به سرورهای DNS سراسر اینترنت متصل است. با این حال سرورهای DNS مختلف ممکن است بر حسب سرعت و امنیت عملکرد متفاوتی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی:چگونه وضعیت پینگ و سرعت اینترنت را برای بازی کردن بهتر کنیم؟اینترنت، معضل مشترک گیمرهای ایرانی!
چگونه وضعیت پینگ و سرعت اینترنت را برای بازی کردن بهتر کنیم؟

DNS چطور کار می‌کند؟

غالبا از DNS به صورت یک کتابچه تلفن یاد می‌شود که شما در آن به دنبال نام یک نفر می‌گردید و کتابچه شماره تلفن فرد را به شما ارائه می‌کند. DNS نیز همچون کتابچه تلفن نام‌های خوانا برای انسان را به اعدادی تبدیل می‌کند که رایانه‌ها به راحتی آن را می‌فهمند. به بیانی دیگر زمانی که شما قصد جستجو چیزی در اینترنت دارید، تمامی این جستجو‌ها برای یک دیتابیس ارسال شده و بعد از یافتن جواب از دیتابیس به شما نشان داده می‌شوند، هرچه این دیتابیس سریعتر باشد، سرعت بارگذاری صفحات شما نیز به شدت افزایش پیدا می‌کند.

سرورهای DNS نام‌های دامنه‌ها را به آدرس‌های IP متناظرشان مطابقت می‌دهند. وقتی یک نام دامنه را در مرورگر خود وارد می‌کنید رایانه شما با سرور DNS موجود تماس گرفته و آدرس IP مرتبط با آن نام دامنه را می‌پرسد. سپس رایانه شما به آدرس IP وصل می‌شود و صفحه وب مربوطه را برای شما بارگذاری می‌کند.

DNS

سرورهای DNS که ما استفاده می‌کنیم، به صورت غالب از سوی شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی ISP ارائه می‌شود. اگر از یک روتر استفاده می‌کنید رایانه شما از خود روتر به عنوان یک سرور DNS استفاده می‌کند؛ اما روتر درخواست‌های شما را به سرورهای DNS شرکت ISP ارسال می‌کند.

مطلب پیشنهادی:اینترنت VDSL چیست و چطور مودم‌ متناسب با آن تهیه کنیم؟طرح تغییر سرویس اینترنت خانگی از ADSL به VDSL
اینترنت VDSL چیست و چطور مودم‌ متناسب با آن تهیه کنیم؟

کامپیوترها پاسخ‌های DNS را به صورت محلی در حافظه کش (catch) ذخیره می‌کنند و از این جهت درخواست‌های DNS هر بار که بخواهید به یک نام دامنه خاص وصل ‌شوید که پیش از این از آن بازدید کرده‌اید، مجددا ارسال نمی‌شوند. زمانی که رایانه شما آدرس IP مرتبط با نام دامنه مورد نظر شما را دریافت کرد، آن را برای مدت معینی به خاطر می‌سپارد تا در دفعات بعد با رد کردن مرحله درخواست DNS سرعت اتصال شما را افزایش دهد.

آیا DNS بر سرعت اینترنت تاثیرگذار است؟

با وجود اینکه DNS ارتباط مستقیمی با سرعت اینترنت ندارد، اما همان طور که پیش‌تر گفتیم، کامپیوترها پاسخ‌های DNS را به صورت محلی در حافظه کش ذخیره می‌کنند و از این جهت دامنه‌های خاص و از پیش بازدید شده را با سرعت بالاتری اجرا می‌کنند؛ پس DNS تاحدودی می‌تواند بر سرعت نمایش یک صفحه در رایانه شما تاثیر بگذارد.

استفاده از DNS چه مزایایی دارد؟

هیچ دلیل قطعی وجود ندارد که تغییر سرورهای DNS باعث بهبود پینگ برای بازی های آنلاین شود. با این حال تغییر سرورهای DNS به طور بالقوه می‌تواند سرعت بارگیری و بارگذاری (bandwidth) را بهبود بخشد، اما هیچ نشانه واقعی وجود ندارد که تابت کند، تأخیر (latency) یا پینگ (ping) را هنگام بازی کردن، کاهش دهد.

مطلب پیشنهادی:برای استریم در توییچ به چه اینترنتی نیاز داریم؟اینترنت معضل مشترک استریمرهای ایرانی
برای استریم در توییچ به چه اینترنتی نیاز داریم؟

همچنین با بهره گیری از سرویس‌های DNS شما می‌توانید به سرویس‌های تحریم و محدود شده برای کاربران ایرانی استفاده کرد. سرویس‌هایی چون ایکس باکس که دسترسی به آن‌ها تنها با تغییر DNS، برای کاربران ایرانی ممکن است.

چطور DNS را تغییر دهیم؟

DNS

همچنین در جهت سهولت بیشتر، شما می‌توانید از نرم افزارهایی چون DNS Jumper استفاده کنید تا امکان تغییر DNS با تنها چند کلید برای شما فراهم شود. شما برای کسب سرعت بهتر می‌توانید از DNSهای رایگانی چون CloudFire ،Google DNS Servers و یا Open DNS استفاده کنید تا اتصال پرسرعت‌تر و در نتیجه تجربه بهتری از بازی کردن داشته باشید.

مطلب پیشنهادی:راهنمای تعیین بیت ریت مناسب برای استریم در توییچاستریمرهای حرفه‌ای باید بدانند
راهنمای تعیین بیت ریت مناسب برای استریم در توییچ

بهترین DNSهای رایگان برای بازی کردن

سرویس CloudFire

1.1.1.1 (CloudFire) در حال حاضر سریعترین DNS حال حاضر است که کاربران ایرانی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. این DNS سرعت اینترنت را بهبود داده و تا حدی باعث افزایش سرعت ارتباطی شما با سرور بازی خواهد شد. شما می‌توانید از این DNS به صورت زیر استفاده کنید:

  • Preferred DNS Server: 1.1.11
  • Alternate DNS Server: 1.0.0.1

DNS

سرویس OpenDNS

OpenDNS که یکی از بهترین DNS سرور های عمومی و رایگان سال گذشته است که در حال حاضر متعلق به شرکت بزرگ و قدرتمند سیسکو است. این دی‌ان‌اس سرور خدمات رایگان و مزایای زیادی را ارائه می‌دهد که به صورت زیر می‌توانید از آن استفاده کنید:

  • Preferred DNS Server: 208.67.222.222
  • Alternate DNS Server: 208.67.220.220

سرویس Google DNS Servers

سرویس دیگری که به صورت عمومی و کاملا رایگان در دسترس کاربران است، سرویس‌های DNS گوگل است که به صورت زیر می‌توانید از آن استفاده کنید:

  • Preferred DNS Server: 8.8.8.8
  • Alternate DNS Server: 8.8.4.4


(1) چگونه DNS را تغییر دهیم راهنمای کامل تغییر dns سینداد
تغییر DNS سرور در اوبونتو به صورت زیر است 1- بر روی System Preferences Network Connections کلیک کنید. 2- کانکشنی را که میخواهید Google Public DNS آن را تنظیم کنید، انتخاب کنید.


(2) DNS مخابرات چیست و چگونه با تغییر آن سرعت اینترنت را
در پنجرهه باز شده میتوانید مشخصات و همچنین DNS سیستم را تغییر داده یا آن را تنظیم کنید در قسمت پایین پنجره بخشی برای وارد کردن آدرس DNS به صورت دستی تعبیه شده است. ابتدا روی گزینه Use the following DNS server addresses کلیک کرده و اطلاعات مورد نیاز را در فیلدهای Preferred DNS server و Alternate DNS server وارد کنید


(3) DNS چیست چرا و چگونه تنظیمات DNS را تغییر دهیم پلازامگ
31.07.2020 تغییر DNS برای عبور از فیلتر. در کشور ما درخواستهای کاربران برای بازدید از یک وب سایت، ابتدا به ISP، سپس به NSP شرکت ارتباطات زیرساخت و پس از آن به دی ان اس گوگل یا سرویسهای مشابه فرستاده میشود. اما میتوان با تغییر تنظیمات DNS server مستقیما از دی ان اس گوگل استفاده کرد.


(4) آموزش تغییر DNS در انواع دستگاه ها و سیستم عامل های
27.09.2019 سپس گزینه Properties را انتخاب کرده و در تب Networking روی گزینه Internet Protocol Version 4 TCPIPv4 کلیک کرده و در پنجره جدیدی که باز می شود حالت Obtain DNS server address automatically را روی حالت Use the following DNS server addresses تغییر می دهیم و به ترتیب آدرس IP دی ان اس اولیه و ثانویه را وارد می کنیم.


(5) چگونه تنظیمات DNS سرور را تغییر دهیم و چگونه DoH را فعال
25.05.2020 بهترین راه حل، تغییر تنظیمات DNS روی روتر است، اگر تغییری را روی روتر اعمال کنید روی تمام دستگاههایی که به آن متصل شده اعمال میشود. مرورگر را باز کنید و با وارد کرد آدرس 192.168.1.1 یا هر آدرسی که برای ورود به مدیریت مسیریابتتان است وارد پنل شوید. قسمتی که باید تنظیمات DNS


(6) تنظیم و تغییر DNS در ویندوز 10 و ویندوز سرور
روش دوم تنظیم DNS از طریق Setting در ویندوز 10. در به روزرسانیهای ویندوز 10 امکانی فراهم شده تا شما بتوانید از طریق Settings ویندوز ، DNS دستگاه را تغییر دهید. که البته این مسیر بسیار راحتتر و سریعتر هم هست. Settings را باز کرده و


(7) آموزش 7 روش تنظیم و تغییر DNS در اندروید و آیفون - انزل وب
24.01.2019 اما شما می توانید با اعمال تنظیماتی آن را تغییر دهید. پیش از این در انزل وب به 2 روش افزایش سرعت اینترنت با استفاده و تغییر سرویس های DNS و نیز 9 روش حل مشکل ارور DNS server not responding ویندوز پرداخته شده است. اما در این مطلب می خواهیم شما را با شیوه های تغییر دادن DNS در اندروید و


(8) Aftabgardan - راهنمای تغییر DNS به 8.8.8.8 و 4.2.2.4 در
4- در بخش DNS، آی.پی 8.8.8.8 را وارد کنید. آموزش تغییر DNS در iOS 1- وارد Settings شوید و روی Wi-Fi کلیک کنید. 2- در مقابل نام شبکه خود روی علامت i کلیک کنید تا تنظیمات آن ظاهر شود. 3- در بخش DNS، آی.پی 8.8.8.8 را وارد کنید.


(9) آموزش تنظیم و تغییر DNS در ویندوز 11 راهنمای تصویری
در ادامه ارقام مربوط به DNS و DNS جایگزین سه شرکت Cloudflare و گوگل و OpenDNS را برایتان لیست کردهایم و میتوانید از آنها برای تغییر DNS در ویندوز 11 بهره ببرید کلادفلر 1.1.1.1 و 1.0.0.1. گوگل 8.8.8.8 و 8.8.4.4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا